Aktuálne

Dnešná meditácia

Hľadaj inšpiráciu . . .

 

 

Ponúkam vám meditácie pátra Ľubomíra Stančeka.  

 


Klikni sem.

 

Meditácia

 

"Nie si ďaleko od Božieho kráľovstva" (Mk 12, 34).

 

Ak ťa neprekvapilo, čo povedal Ježiš zákonníkovi, mal by si si tento úryvok prečítať ešte raz! Ježiš totiž predstaviteľov jeruzalemskej náboženskej obce takmer neustále opravoval, napomínal a karhal. Tentoraz však nie. Tentoraz s rešpektom počúva muža, ktorý sa ho pýta na niečo, čo pokojne môže byť ďalšou zákernou otázkou, pozorne mu na ňu odpovedá a povzbudzuje ho na jeho ceste viery. Čo toto nezvyčajné stretnutie naznačuje?

Zo slov zákonníka sa dá usudzovať, že mal o Ježiša skutočný záujem. Súhlasil s ním ešte aj v tom, že milovať Boha a svojho blížneho je rovnako dôležité. Očividne niečo pochopil z pravdy, ktorú Ježiš ohlasoval. Ježiš mu to odobruje, no zároveň ho pobáda, aby išiel ďalej. Vie totiž, že "nebyť ďaleko" od Božieho kráľovstva je to isté ako pre vyčerpaného cestovateľa "nebyť ďaleko" od oázy. Ako sa len dostane k vode? Samozrejme, že mu trochu pomôže!

Čo zákonníkovi chýba a čo potrebuje, je sám Ježiš. Má síce blízko ku kráľovstvu, pretože vie, čo od neho Boh žiada, no ešte doň nevošiel. Byť "v" Božom kráľovstve znamená uvedomovať si, že jedine Ježišova dokonalá spravodlivosť zodpovedá požiadavkám prikázaní: jeho celý život, od narodenia až po smrť na kríži, bol jednou bezchybnou ukážkou absolútnej poslušnosti Bohu a lásky k blížnemu. Byť "v" kráľovstve znamená aj prijať spásu, ktorú nám Ježiš ponúka. Zákonníka, ktorý sa práve stretol s Ježišom, možno delilo iba veľmi málo od toho, aby vykročil správnym smerom.

Zvádza nás nezaoberať sa ľuďmi, ktorí sa zdajú byť ďaleko od Boha. Avšak podobne ako zákonník aj oni môžu byť už len krôčik či dva od správneho smeru! Lepšie je robiť to ako Ježiš a prijímať ľudí takých, akí sú, než snažiť sa posudzovať ich duchovný život. Vo všetkom, čo povedia alebo urobia, je lepšie vyzdvihnúť niečo, čo odhaľuje ich túžbu po Pánovi alebo súhlas s jeho slovami. Oveľa lepšie než zúfalstvo alebo odsúdenie je povzbudenie a podpora.

 

 

 

 

Pane Ježišu, pomôž mi vyjsť v ústrety tým, čo ťa hľadajú.

 

 

Kniha Tobiáš 6, 10 - 11; Žalm 128, 1 - 5; Marek 12, 28b – 34