Aktuálne

Pred rokom František uvažoval nad menom Ján XXIV.

Kardinál Capovilla: Pred rokom František uvažoval nad menom Ján XXIV.

Farár sveta, ktorý sa modlí aspoň tri ružence denne, opísal pápeža Františka jeho osobný sekretár. Ako hodnotia prvý Františkov rok ďalší jeho spolupracovníci? A čo naňho hovoria čitatelia portálu Svet kresťanstva?

Svet si dnes pripomína prvé výročie zvolenia kardinála Bergoglia na pápežský stolec. „Pápež František a pápež Ján sú si veľmi podobní,“ povedal v rozhovore pre denník L´Eco di Bergamo najstarší žijúci kardinál Loris Capovilla, ktorý pôsobil ako osobný sekretár Jána XXIII. „Kardinál Bergoglio myslel na meno Ján, chcel byť pokračovateľom Jána XXIII. Ale myslel aj na Františka.“ Jeho osobný priateľ, brazílsky kardinál Claudio Hummes mu však pri zvolení za pápeža pošepol, aby nezabúdal na chudobných. „Tak si Bergoglio vybral Františka. Ale pápež Ján bol v jeho myšlienkach,“ dodal 98-ročný kardinál Capovilla.

„Keď má pocit, že potrebuje na chvíľku pauzu, nie je to o tom, že zatvorí oči a nič nerobí: sadne si a modlí sa ruženec. Myslím, že sa pomodlí aspoň tri ružence denne,“ hovorí Františkov osobný sekretár Alfred Xuereb. „Stal sa, takpovediac, farárom celého sveta a povzbudzuje tých, ktorí sa cítia vzdialení od cirkvi, aby sa vrátili s istotou, že v cirkvi nájdu svoje miesto.“

Pre Vatikánsky rozhlas Xuereb opísal aj svoje prvé stretnutie s Františkom: „Mal v ruke list a vážnym tónom mi povedal: ,Nuž, máme tu problém, ktosi tu o vás nehovorí veľmi dobre!´ Onemel som, ale potom som pochopil, že išlo o list, ktorý mu pápež Benedikt zaslal, aby ho informoval, že ma uvoľňuje a že ma teda môže povolať do svojej služby. Pápež Benedikt bol v tomto liste natoľko láskavý, že vymenoval všetky moje silné stránky.“

František priťahuje veľkú pozornosť ľudí – nielen praktizujúcich katolíkov, ale aj neveriacich, myslí si hovorca Svätej stolice Federico Lombardi. „Je to niečo, čo je veľmi zakorenené v srdciach ľudí, ktorí sa cítili byť zasiahnutí slovom lásky, pozornosti, milosrdenstva, blízkosti, v ktorom skrze človeka, pápeža, prichádza Božia láska.“

Imrich Gazda, Svet kresťanstva