Vitajte na našej stránke!

Farský úrad

O farnosti

Farnosť Višňové patrí do Žilinskej diecézy (od 14. 2. 2008). Je začlenená do dekanátu Rajec.

Farnosť tvoria dve samostatné obce: Višňové a Turie.

Farský kostol sv. Mikuláša vo Višňovom sa začal stavať v roku 1769 a posvätený bol roku 1783.

Filiálny kostol sv. Michala v Turí pochádza dokonca z roku 1595.

Kaplnka sv. Anny v Turí je z roku 1710

Údaje o farnosti

Názov: Rímskokatolícka cirkev, Farnosť Višňové

IČO: 31905269

Bankové spojenie: SK73 0900 0000 0000 7650 8118

Adresa: 013 23 Višňové pri Žiline 70

Telefón: +421 41 5972298

Kňaz: Mgr. Jozef Šimún, administrátor farnosti

Úradné záležitosti na farskom úrade môžete vybaviť najlepšie v týždni po sv. omši, prípadne zavolajte na farské tel. číslo.

Krsty detí bývajú poslednú sobotu v mesiaci (alebo podľa dohody v nedeľu). Krstná náuka je v sobotu o 9:00 na fare. (Presný termín krstov a krstných náuk nájdete v aktuálnych farských oznamoch). Dieťa má byť pokrstené vo farnosti, v ktorej rodičia skutočne bývajú.

Krstným rodičom môže byť iba praktizujúci kresťan-katolík, ktorý už bol na prvom svätom prijímaní, je pobirmovaný, praktizuje kresťanskú vieru. Ak je zosobášený, jeho manželstvo musí byť uznané Cirkvou (uzatvorené v kostole). Tieto kritéria sú platné aj pre birmovného rodiča. Krstným rodičom nemôže byť katolík, ktorý nie je pobirmovaný; alebo žije vo vzťahu, ktorý Cirkev neuznáva za platné manželstvo; alebo nepraktizuje vieru, alebo vystúpil z Cirkvi; je vlastným alebo adoptívnym rodičom krstenca.

Sobáš nahláste najmenej 3 mesiace vopred. Sobáš má byť vo farnosti, z ktorej pochádza snúbenica alebo snúbenec.

Chorých a starých nahlasujte, prosím, aby mohli prijímať sviatosti. Ak máte doma starého alebo chorého človeka, neodkladajte so sv. spoveďou Vašich blízkych. Pomôžte im aj takou formou, že im zavoláte kňaza.

Ak sú Vaši drahí v nemocnici v Žiline, aj tam je kňazská služba. Môžete zavolať nemocničného kňaza telefonicky na čísle: 0903 / 982 333.

Úmrtie nahláste v niektorej pohrebnej službe. Odtiaľ ma budú kontaktovať a spoločne dohodneme termín pohrebu. Potrebné doklady (List o prehliadke mŕtveho) treba priniesť na Farský úrad. Kňaz ho potrebuje mať pred pohrebom.

Úmysly sv. omší môžete nahlásiť po sv. omši v sakristii. Treba počítať s tým, že v prípade pohrebu má prednosť pohrebná sv. omša za zomrelého. Vaša  sv. omša, ak bola dohodnutá na presný termín, sa prekladá. Príďte za kňazom, aby ste sa dohodli na novom termíne. Vďaka za porozumenie.

Výročné sv. omše za zomrelých je takisto potrebné nahlásiť vopred.