Perché è santo ?

Perché è santo ? Prečo je svätý ? Nové info

Prečo sa Ján Pavol II. nestal „hneď svätým“

V dnešnom vydaní talianskeho denníka La Stampa bol zverejnený článok vatikanistu Andreu Tornielliho, súvisiaci so zákulisím prvých dní pontifikátu pápeža Benedikta XVI. Hovorí o tom, že kardinál Camillo Ruini, vtedajší rímsky vikár, predložil pápežovi Ratzingerovi petíciu so žiadosťou o otvorenie procesu blahorečenia Jána Pavla II. na základe návrhu, ktorý predniesol kolegom kardinálom v dňoch predchádzajúcich konkláve slovenský kardinál Jozef Tomko. Benedikt XVI. dostal aj ďalší návrh, vyjadrujúci túžbu sekretára Jána Pavla II., Stanislawa Dziwisza, ktorý sa týkal vynechania stupňa blahorečenia a prejdenia priamo ku kanonizácii, teda svätorečeniu.

Ako píše Tornielli, pápež Benedikt XVI. poznal svojho predchodcu dobre a nemal pochybnosti o jeho osobnej svätosti. Po konzultáciách s poradcami sa napokon rozhodol pre skrátenie povinnej päťročnej čakacej doby od smrti Jána Pavla II., ale nie pre obídenie stupňa beatifikácie, v zmysle hesla - najskôr blahoslavený, nie ihneď svätý. Takmer dva roky predtým, v júni 2003, sa podobná diskusia týkala matky Terezy z Kalkaty. Myšlienka hneď ju svätorečiť nebola proti vôli vtedajšieho pápeža Jána Pavla II., no nenadobudla reálnu podobu, pretože sa rozhodol vziať do úvahy námietky svojich poradcov.

V roku 2005 sa situácia zopakovala. Benedikt XVI. dostal návrh pristúpiť priamo k procesu svätorečenia svojho predchodcu. Zvažoval ho, žiadajúc o názor spolupracovníkov. Napokon sa rozhodol nevynechať stupeň blahorečenia. Znamení milosti v súvislosti s postuláciou je napokon toľko, že by čakacia doba nemusela byť dlhá, ako to bolo v prípade P. Pia z Pietrelčiny. Ako je známe, na to, aby bol blahoslavený svätorečený, je potrebné preskúmať údajný zázrak, ktorý sa udial po blahorečení. Už samotný fakt, že blahorečenie nastáva po 6 rokoch od úmrtia Jána Pavla II., je výnimočný. Viac ako tisíc rokov totiž nedošlo k tomu, že by pápež blahorečil svojho bezprostredného predchodcu.

Zdroj: La Stampa

Spracovala: Dana Jacečková

 

 

 

 

 

Ampulka s krvou Jána Pavla II. ako relikvia

Vatikán (26. apríla, RV) – Malá ampulka naplnená krvou Jána Pavla II. je relikviou vloženou do vzácneho relikviára, ktorý bude vystavený k osobnému ucteniu veriacich pri príležitosti blahorečenia ctihodného pápeža. Mimoriadne vzácny relikviár dal špeciálne na túto príležitosť vyhotoviť Úrad liturgických slávení Svätého Otca. Relikvia pochádza z obdobia posledných dní pápeža Jána Pavla II. Lekár vtedy kvôli krvným testom odobral pápežovu krv, ktorá mala byť k dispozícii pre Transfuziologické centrum Nemocnice Bambino Gesú pre prípad potreby krvnej transfúzie pre pápeža. Prof. Isacchi, primár tohto nemocničného centra v tom čase zodpovedal za túto službu pre pápeža.

Transfúzia však nebola potrebná a táto krv bola uložená do štyroch malých nádob. Dve z nich boli odovzdané osobnému tajomníkovi Jána Pavla II. kardinálovi Dziwiszovi a ďalšie dve zostali v Nemocnici Bambino Gesú v opatere rehoľných sestier pracujúcich v tejto nemocnici. Pri príležitosti blahorečenia boli tieto dve nádoby s krvou umiestnené do dvoch relikviárov. Prvá z nich bude vystavená k ucteniu veriacich pri príležitosti slávnosti blahorečenia dňa 1. mája, a potom bude uložená do tzv. „Sacraria“, ktoré má na starosti Úrad liturgických slávení Svätého Otca, a v ktorom sa uchovávajú aj ďalšie dôležité relikvie. Druhý relikviár s pápežovou krvou bude vrátený späť do Nemocnice Bambino Gesú. Krv je tekutá, čo sa vysvetľuje prítomnosťou antikoagulačnej látky, ktorá bola prítomná v skúmavke v čase odberu.


 

 

 

Blahorečenie Jána Pavla II. bude sprevádzať biela noc

Rím – Na najväčšiu cirkevnú udalosť roka je v Ríme, okrem poriadku v meste, už takmer všetko pripravené. Talianske hlavné mesto očakáva jeden až dva milióny veriacich. Pred blížiacim sa víkendom sa pápež Benedikt XVI. šiel zotaviť do svojho letného sídla v Castelgandolfo.

Svätá Stolica už dekrétom z 2. apríla 2011 oznámila aj dátum, kedy sa bude v cirkevnom kalendári sláviť sviatok blahoslaveného Jána Pavla II. Jeho spomienku oslávia každý rok 22. októbra v diecéze v Ríme, kde bol Karol Wojtyla biskupom, a vo všetkých diecézach jeho rodného Poľska.

Na Námestí svätého Petra bežia od nedele na veľkoplošnej obrazovke umiestnenej na začiatku kolonády historické zábery Jána Pavla II. Vidieť hrob Karola Wojtylu a pomodliť sa pri ňom je ešte možné do štvrtka večera. V piatok 29. apríla vyberú jeho urna z hrobky, aby ju pripravili na presun na nové miesto – na bočný oltár napravo od vchodu, hneď vedľa Michelangelovej Piety. Tam sa ale dostane až po samotnom blahorečení. V nedeľu 1. mája hneď po slávnostnej omši si uctí nového blahoslaveného ako prvý pápež Benedikt XVI. a po ňom aj štátne delegácie. Medzi nimi aj slovenský prezident Ivan Gašparovič. Samotní veriaci sa dostanú na rad až od popoludnia. Bazilika bude pre nich prístupná podľa potreby až do neskorej noci ďalšieho dňa.

Už v sobotu 30. apríla večer organizuje Rímska diecéza program v parku Circo Massimo. Počas takmer trojhodinovej modlitbovej vigílie vystúpi so svedectvom bývalý hovorca Vatikánu Joaquín Navarro-valls, Wojtylov osobný sekretár kardinál Dziwisz a zázračne uzdravená francúzska rehoľníčka Marie Simon Pierre. Tá bola úplne a náhle zbavená ťažkého stavu parkinsonovej choroby po modlitbách k Jánovi Pavlovi II. len niekoľko dní po jeho smrti. Do programu vigílie sa zapojí aj samotný pápež Benedikt XVI. prostredníctvom videomostu. Po skončení programu bude v Ríme takzvaná biela noc. Otvorených bude až do rána viacero veľkých chrámov na trase z Circo Massimo do Vatikánu. Okrem iného aj Bazilika svätého apoštola Bartolomeja na Tiberskom ostrove, kde začiatkom apríla vystavili bibliu zavraždeného pakistanského ministra Shahbaza Bhattiho. Námestie svätého Petra bude od večera 30. apríla uzavreté a otvoria ho až v nedeľu 1. mája nadránom.

Finančné náklady na celé maxi-podujatie bude kryť takmer tridsiatka sponzorov. Suma sa pohybuje na úrovni troch eur na pútnika. Pre uľahčenie cestovania počas dní blahorečenia ponúka pútnická inštitúcia Opera Romana Pellegrinaggi takzvaný „JP2-pass“ v cene €18. Preukaz umožní cestovať mestskou dopravou vrátane metra a to tri dni od prvého označenia. V cene je tiež obed vo forme balíčka na deň 1. mája.

Návštevníci Ríma sa už niekoľko týždňov okrem bežného neporiadku na uliciach a po chodníkoch stretajú aj s masívnou propagačnou kampaňou k blahorečeniu, ktorou mesto burcuje svojich občanov. Sloganom v rímskom dialekte "Dámose da fa´, semo Romani!" ich vyzýva, slovensky povedané, vyhrnúť si rukávy. Primátor Ríma píše vo svojom posolstve na stránke mesta, že „v týchto dôležitých dňoch sa mesto pousiluje ukázať svoju najlepšiu tvár.“

Rastislav Hamráček, Rím

 

 

 

 

 

O Jánovi Pavlovi II. na www.santosubito.cz

Na webovej stránke www.santosubito.cz majú možnosť vyjadriť sa Slováci i Česi v interaktívnej ankete na otázku: Aký prívlastok by ste dali pápežovi Jánovi Pavlovi II.? Anketa vychádza zo zvolania davu, ktorý označil hneď po smrti pápeža za SANTO SUBITO. Od vzniku webstránky už udelili pápežovi ľudia prívlastky svedok lásky, človek modlitby, pápež mládeže alebo svetlo nádeje.

Aktivita vznikla pri príležitosti pripravovaného koncertu o Jánovi Pavlovi II., v ktorom sa predstaví Piotr Rubik spolu so 6 sólistami a 120 členným zborom v Brne 14. 5. 2011 s pásmom SANTO SUBITO. Koncert sa koná pri príležitosti blahorečenia a je hudobným životopisom pápeža Jána Pavla II. Podrobnejšie informácie nájdete na www.santosubito.cz.

 

 

 

Mimoriadne vydanie L'Osservatore Romano venované blahorečeniu Jána Pavla II.

Vatikán (18. apríla, RV) – Pri príležitosti blahorečenia Jána Pavla II. vydá vatikánsky denník L'Osservatore Romano k 1. máju 2011 mimoriadne číslo novín v rozsahu 100 strán, vo farbe, v siedmich jazykových verziách (talianskej, poľskej, anglickej, španielskej, nemeckej, francúzskej, portugalskej), v cene 5,- €. Okrem testamentu Jána Pavla II. a homílie kardinála Josepha Ratzingera počas pohrebu, budú v novinách publikované aj kázne Benedikta XVI., v ktorých spomína na svojho predchodcu, ďalej texty Karola Wojtylu, články, rozhovory a podrobná chronológia. Toto špeciálne samostatné vydanie denníka L'Osservatore Romano bude ilustrované krásnymi a vzácnymi fotografiami. Ďalšie informácie a objednávky na oddelení expedície na adrese: «L’Osservatore Romano», 00120 Città del Vaticano alebo telefonicky: +39 06 698 99470, +39 06 698 82818 (fax) či na e-mailovej adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript..


Prečo bude liturgická spomienka na Jána Pavla II. 22. októbra?

 

Przepisy liturgiczne Kongregacji ds. Kultu Bożego dotyczące przyszłego bł. Jana Pawła II


Wspomnienie liturgiczne bł. Jana Pawła II będzie obchodzone 22 października. Będzie ono obowiązkowe w diecezji rzymskiej oraz w całej Polsce. Specjalny dekret w tej sprawie wydała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w związku ze zbliżającą się beatyfikacją Papieża Polaka. Dokument reguluje sprawy związane z kultem nowego błogosławionego.

Beatyfikacja, czy wyniesienie do chwały ołtarzy - jak czasami mówimy - zezwala, aby nowemu błogosławionemu można było oddawać w Kościele kult. Beatyfikacja nie jest jednak kanonizacją i kultu błogosławionego nie można stawiać na równi z czcią, jaką oddajemy w Kościele świętym. Z drugiej strony osoba Jana Pawła II była zupełnie wyjątkowa. Był przecież znany na całym świecie. Od dnia śmierci był uważany za świętego.

Dlatego dekret wydany przez Kongregację Kultu Bożego 2 kwietnia 2011 i opublikowany 12 kwietnia w L’Osservatore Romano stara się jakoś pogodzić te dwie kwestie, tzn. ograniczenie wynikające z beatyfikacji i wyjątkowość przyszłego błogosławionego.

W pierwszej części dekret stanowi o tym, kiedy mogą się odbywać Msze dziękczynne za beatyfikację i jakie mogą być użyte teksty liturgiczne podczas tej Mszy św. Jako tekst własny, czyli tekst poświęcony w sposób szczególny osobie Jana Pawła II i odmawiany podczas jego wspomnień liturgicznych, została zatwierdzona jedynie kolekta, czyli pierwsza modlitwa, jaką kapłan odmawia w czasie Mszy św., po słowach «módlmy się» i po krótkim milczeniu.

Kolekta

Boże, bogaty w miłosierdzie,

z Twojej woli błogosławiony Jan Paweł II, papież,

kierował całym Kościołem,

spraw, prosimy, abyśmy dzięki jego nauczaniu

z ufnością otworzyli nasze serca

na działanie zbawczej łaski Chrystusa,

jedynego Odkupiciela człowieka.

Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego,

Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Bože, bohatý na milosrdenstvo,

z Tvojej vôle blahoslavený Ján Pavol II., pápež

viedol celú Cirkev,

daj, prosíme, aby sme vďaka jeho učeniu

z nádejou otvorili naše srdcia

pôsobeniu spasiteľnej milosti Krista

jediného Vykupiteľa človeka,

ktorý s tebou žije a kraľuje v jednote s Duchom Svätým,

po všetky veky vekov. Amen.

Słowa tej modlitwy nawiązują do dwóch encyklik papieskich. Pierwszy werset: «Boże, bogaty w miłosierdzie...», to odwołanie się do encykliki Dives in misericordia. Zaś końcowe słowa kolekty: «...jedynego Odkupiciela człowieka» przywołują na myśl pierwszą encyklikę Jana Pawła II Redemptor hominis.

W modlitwie - co jest swoistego rodzaju ewenementem - pojawia się przy imieniu papieża liczebnik porządkowy Jan Paweł «drugi». W dotychczasowych kolektach w mszale polskim wymieniano tylko imię papieża, opuszczając towarzyszący mu liczebnik.

W przypadku Jana Pawła II zdecydowano się w tłumaczeniach na języki nowożytne pozostawić w kolekcie to słowo «drugi», ponieważ uznano, że liczebnik ten jest integralnie związany z imieniem Papieża.

Wielu ludzi spodziewało się, że wspomnienie Jana Pawła II wypadnie 2 kwietnia, w dniu jego śmierci, lub 16 października, w dniu jego wyboru na Stolicę Piotrową. Obydwie te daty mają swoje uzasadnione, ale stwarzały pewną trudność. 2 kwietnia na ogół wypada w Wielkim Poście czy w czasie okresu wielkanocnego. Tak więc wspomnienie Jana Pawła II, w tak ważnym okresie liturgicznym musiałoby im ustąpić pierwszeństwa. 16 października mamy już w kalendarzu wspomnienie obowiązkowe wielkiej świętej, Jadwigi Śląskiej. Dlatego też zdecydowano, aby jako datę obchodu Jana Pawła II przyjąć dzień inauguracji jego pontyfikatu, czyli 22 października.

Biorąc pod uwagę znaczenie postaci Jana Pawła II, zdecydowano, że w całej Polsce i w diecezji rzymskiej będzie to wspomnienie obowiązkowe.

 

 

 

 

 

Dekrét ohľadom liturgickej spomienky budúceho blahoslaveného Jána Pavla II.


Vatikán (12. apríla, RV) - Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí vydala dekrét, v ktorom stanovuje liturgické uctievanie budúceho blahoslaveného Jána Pavla II. V dekréte sa okrem iného uvádza, že v kalendári diecézy Ríma a diecéz Poľska sa bude spomienka blahoslaveného Jána Pavla II. každoročne sláviť 22. októbra, v deň výročia slávnostnej svätej omše na Námestí sv. Petra na začiatku pontifikátu pápeža Jána Pavla II.

Dekrét ďalej stanovuje, že v priebehu nasledujúceho roku do prvého výročia blahorečenia, teda do 1. mája 2012, je možné sláviť sväté omše na poďakovanie na rôznych významných miestach vo významné dni. Zodpovednosť za určenie dňa a miesta má v danej diecéze diecézny biskup, podobne pre rehoľné komunity určí miesto a deň generálny predstavený. Pokiaľ ide o kalendár liturgických slávení iných ako rímskej a poľských diecéz, žiadosti o zaradenie ľubovoľnej spomienky blahoslaveného Jána Pavla II. bude musieť byť predložená Kongregácii pre Boží kult a disciplínu sviatostí príslušnou biskupskou konferenciou, ak sa vzťahuje na provinciu, diecéznym biskupom pre jeho diecézu a generálnym predstaveným pre rehoľné spoločenstvo. Aj pri výbere blahoslaveného Jána Pavla II. ako patróna kostola, teda k zasväteniu kostola blahoslavenému Jánovi Pavlovi II. je potrebné povolenie Svätej stolice (porov. Ordo dedicationis ecclesiae, Praenotanda n. 4) okrem prípadu, že už je zapísaný do miestneho cirkevného kalendára.

 

 

 

 

Vigília slávnosti blahorečenia Jána Pavla II.

Taliansko (9. apríla, RV) – Mesto Rím sa neustále pripravuje na blahorečenie Jána Pavla II. a postupne sa spresňujú ďalšie informácie súvisiace s touto udalosťou. Prvú časť slávnosti predstavuje modlitbová vigília na antickom štadióne Circo Massimo. Na sobotu, 30. apríla o 20.00 hodine, je naplánovaná modlitba sv. ruženca, ktorá sa súčasne bude konať na piatich rôznych miestach sveta, ktoré budú prepojené telemostom cez satelit. Ide o päť svetoznámych sanktuárií na rôznych kontinentoch sveta. Veriaci v jednotlivých sanktuáriach budú mať na starosti vždy jeden desiatok ruženca svetla. Ide o tieto svätyne: Sanktuárium Božieho milosrdenstva v Krakove - tam bude desiatok ruženca obetovaný za mladých; svätyňa Kawekamo-Buganda v Tanzánii - desiatok obetovaný za rodiny; vo svätyni Našej Panej v Libanone za evanjelizáciu; v mexickom Guadalupe za nádej a pokoj medzi ľuďmi a vo Fatime za Cirkev.

Po modlitbovej vigílii sa pútnici z antického štadiónu Circo Massimo pešo presunú na Námestie sv. Petra. Po ceste, ktorou sa budú presúvať, budú otvorené kostoly, v ktorých bude vyložená Sviatosť oltárna a v ktorých sa budú môcť vyspovedať. O prijatie pútnikov v kostoloch sa postarajú dobrovoľníci a rôzne cirkevné hnutia. Tieto rímske kostoly, ktoré budú otvorené celú noc, sú: Bazilika sv. Agnesy na Piazza Navona, sv. Marka na Kapitole, sv. Anastázie, Najsvätejšieho mena Ježiš, Panny Márie in Vallicella, sv. Jána dei Fiorentini, sv. Andreja della Valle a sv. Bartolomeja na Isola Tiberina.


Príprava miesta pre hrob Jána Pavla II. vo Vatikánskej bazilike

Vatikán (9. apríla, RV) - V piatok večer po zatvorení Vatikánskej baziliky sa konalo premiestnenie pozostatkov blahoslaveného pápeža Inocenta XI. spod oltára v kaplnke sv. Sebastiána na nové miesto pod oltárom Premenenia, ktorý sa nachádza vľavo od hlavnej lode baziliky. Obrad prenesenia urny, ktorému predsedal kardinál Angelo Comastri, sa konal za spevu litánií, po nich nasledovala modlitba, požehnanie, ako aj prečítanie a podpísanie dokumentu o premiestnení za prítomnosti notára.

V Kaplnke sv. Šebastiána, kde sa dokončujú reštaurátorské práce, najmä obnova osvetlenia a ozvučenia, je priestor pod oltárom teraz pripravený prijať telo blahoslaveného Jána Pavla II. po beatifikácii. Kaplnka sv. Šebastiána sa nachádza blízko vchodu do Vatikánskej baziliky, hneď za Michelangelovou Pietou. Toto miesto je najlepšie schopné zvládnuť prúd pútnikov, ktorí pravdepodobne prídu, aby vzdali hold Jánovi Pavlovi II.


Benedikt XVI. si pozrel nový film o Jánovi Pavlovi II.

Vatikán (9. apríla, RV) - V sobotu o 17:30 v Aule konzistória vo Vatikáne, si pápež Benedikt XVI. pozrel dokumentárny film o živote Jána Pavla II. s názvom Pútnik oblečený v bielom. Film mladého poľského režiséra Jaroslawa Szmidta bol vo Vatikáne prezentovaný už vo februári. Michal Jedynak, producent filmu, o ňom povedal: „Dielo bolo realizované ako celovečerný kinofilm. Neskôr však bude pripravená aj osemdielna televízna miniséria. Hudbu k filmu napísal Michal Lorenc, ktorý prepracoval niektoré z našich starých tradičných piesní. Počas filmovania sa ako najzložitejšie ukázali zábery zo Sixtínskej kaplnky. Po častiach bolo do nej prepravené deväťmetrové špeciálne mechanické rameno, len vďaka tomu sa podarilo z výšky urobiť zábery kamerou na «Univerzálny súd» a detaily Kristovej tváre.“Benedikt XVI. o 6. výročí smrti Jána Pavla II. Klikni sem.

 

 

Nové informácie o slávnosti blahorečenia Jána Pavla II.


Vatikán (31. marca, RV) – Včera sa v Ríme konala technicko-organizačná tlačová konferencia o blahorečení Jána Pavla II., na ktorej vystúpili Mons. Liberio Andreatta, viceprezident a P. Caesar Atuire, výkonný riaditeľ Opera Romana Pellegrinaggi – organizácie, ktorá je oficiálnym usporiadateľom tejto udalosti – s cieľom podať užitočné informácie pre všetkých, ktorí majú záujem sa na nej zúčastniť. Oficiálne je k dnešnému dňu na beatifikáciu zaregistrovaných 300 000 pútnikov, ale mesto Rím je pripravené prijať ešte vyšší počet. Prípravy na túto udalosť nepretržite pokračujú: posilňujú sa zariadenia v oblastiach neďaleko Námestia sv. Petra i mimo centra Ríma. Najmä v mestách Civitavecchia a Fiumicino sa pripravujú priestory na nocľah pre mladých. Viac ako 2 500 dobrovoľníkov bude v tých dňoch v Ríme poskytovať informácie pre všetkých tých, ktorí sa zúčastnia slávnosti blahorečenia Jána Pavla II. Okrem toho bola federáciou hoteliérov Federalberghi podpísaná etická charta o dohode a odhaľovaní možných špekulácií v hoteloch v meste.

V spolupráci s mestom Rím bude pri tejto príležitosti sprístupnená telefónna linka – 060606 – na ktorej budú v mnohých jazykoch – vrátane angličtiny, francúzštiny, nemčiny a poľštiny – poskytované užitočné informácie pre pútnikov. Pre uľahčenie cestovania v dňoch blahorečenia Opera Romana Pellegrinaggi vytvorila takzvaný „JP2-pass“ v cene €18. Tento preukaz zahŕňa cestovanie všetkými dopravnými prostriedkami mestskej hromadnej dopravy v Ríme – autobusmi, električkami a metrom – ktoré budú premávať až do 2.00 hod. v noci, ako aj železničnú dopravu na trati Rím-Ostia. Platnosť JP2-Pass-u bude tri dni od prvého označenia. V cene preukazu bude zahrnutý obed vo forme balíčka na deň 1. mája a mnohé informačné materiály. Opera Romana Pellegrinaggi ďalej zdôraznila, že JP2-pass nie je vstupenkou na obrad blahorečenia.

Účasť na svätej omši celebrovanej 1. mája Svätým Otcom Benediktom XVI., pri ktorej vyhlási svojho predchodcu pápeža Jána Pavla II. za blahoslaveného, bude totiž možná bez akýchkoľvek vstupeniek a bez akéhokoľvek poplatku za vstup. Prístup na Námestie sv. Petra bude možný už od 5.00 hod.

V sobotu večer, 31. apríla, po vigílii, ktorá sa bude konať na antickom štadióne Circo Massimo o 20.00 hod., budú všetky kostoly v centre Ríma otvorené pri príležitosti tzv. „bielej noci rímskych kostolov“. Mons. Andreatta podotkol, že pokiaľ ide o pokrytie nákladov tejto veľkej udalosti, organizácia Opera Romana Pellegrinaggi nežiadala žiadne príspevky od štátu, ale o pomoc sa obrátila na súkromné osoby.Nové oznámenia mimoriadnych milostí na príhovor Jána Pavla II.

Vatikán (24. marca, RV) - „Zrýchlený proces blahorečenia Jána Pavla II. bol uskutočnený s veľkou pozornosťou a zodpovedným procesuálnym preskúmaním. Svoju úlohu na tom zohral aj veľký mediálny tlak a pozornosť médií, kvôli ktorej táto kauza nemohla byť vedená povrchne, ale naopak s mimoriadnym spôsobom a opatrnosťou, vzhľadom na dôležitosť osoby budúceho Blahoslaveného“, povedal kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, na tlačovej konferencii pri príležitosti publikovania knihy Stefana Campanellu „Oboedentia et pax – Skutočný príbeh vymysleného prenasledovania“, ktorú vydala Libreria editrice vaticana. V tejto knihe autor poukazuje na neopodstatnenosť „mýtu“, že Ján XXIII. prenasledoval pátra Pia. „Okrem toho“, pokračoval kardinál Amato, „procedúra, ktorú sme dôsledne sledovali, bola presne tá, ktorú on sám načrtol v dokumente z r. 1983“. Kardinál nakoniec poukázal na fakt, že kongregácia, ktorú vedie, „neustále prijíma nové oznámenia prijatia mimoriadnych milostí, ktoré sú pripisované Jánovi Pavlovi II.“ a zdôraznil, že hoci pápež Wojtyla ešte nebol ani beatifikovaný, už sa premýšľa o kauze svätorečenia a „pre kanonizáciu Jána Pavla II. stačí už iba ďalší zázrak. Teraz je úlohou postulátorov preskúmať ich a – s pomocou lekárov a vedcov – rozhodnúť, ktorý z nich by mohol byť zvolený pre pokračovanie kauzy a jej celé jurisdikčné zavŕšenie.“Ján Pavol II. na Facebooku a You Tube


Dnes ( 14. 3. ) boli na Facebooku a You Tube spustené nové vatikánske multimediálne kanály venované Jánovi Pavlovi II. v súvislosti s blížiacou sa beatifikáciou. Ide o iniciatívu, pod ktorú sa podpisuje Vatikánsky rozhlas a Vatikánske televízne centrum v spolupráci s Pápežskou radou pre spoločenské komunikačné prostriedky.

Okrem aktualít, týkajúcich sa najmä blahorečenia, je na nich možné nájsť videoklipy z apoštolských ciest Jána Pavla II. a z jeho prejavov pri rôznych príležitostiach počas jeho pontifikátu. Medzi autentickými videoklipmi v rečiach, v ktorých vysiela Vatikánsky rozhlas, nebudú chýbať ani videoklipy z návštev pápeža Jána Pavla II. na Slovensku.

You Tube: Klikni sem. Facebook: Klikni sem.
Portugalsko: Ján Pavol II. – «Pápež Fatimy»

Portugalsko (23. marca, RV) – Konferencia biskupov Portugalska (CEP) zverejnila pastoračnú nótu o blížiacej sa beatifikácii Jána Pavla II. Pápež Wojtyla je v nej definovaný ako «Pápež Fatimy». V dokumente sa píše: „Blahorečením Jána Pavla II. chce Cirkev zdôrazniť prvky špecifickej svätosti, uznávajúc nielen fakt, že má byť známa a obdivovaná, ale aj že môže byť sprievodcom a podnetom k ceste obrátenia a služby veriacim našich čias. Každý svätec je totiž hriešnikom, ktorý bol zasiahnutý Božou milosťou, aby sa stal pre svet znakom nádeje a zjavením živého Boha, ktorému možno dôverovať, pretože je vždy blízko nám. Život pápeža Jána Pavla II. je bezpochyby takýmto znakom, schopným vlievať do sŕdc nádej.“

Opisujúc kvality budúceho Blahoslaveného, biskupi ho definujú ako „človeka, schopného odovzdať ostatným svoj intenzívny vnútorný život; proroka odvážnych slov, v mene spravodlivosti a pokoja; služobníka, ktorý svetu ukázal lásku k tým najbiednejším a odpustenie nepriateľom; svedka radosti v zdraví i v chorobe; ako aj človeka s maximálnym rešpektom voči životu“. „Ján Pavol II. pestoval autentickú kresťanskú úctu ku Panne Márii, dennodenne žijúc svoje biskupské motto: «Totus Tuus». Z tohto ohľadu je správne považovať ho za Pápeža Fatimy, pretože práve sem – rok po atentáte z 13. mája 1981 na Námestí sv. Petra – prišiel ďakovať Kráľovnej pokoja za to, že ho prozreteľne zachránila“, uzatvárajú portugalskí biskupi svoju nótu.


Nová kniha o Jánovi Pavlovi II.


Vatikán (24. marca, RV/Sir) – „Centrálny archív Vatikánskeho rozhlasu má, okrem iného, veľmi presne stanovenú základnú úlohu: Uchovávať záznamy hlasu pápeža. Je to poklad pre celú Cirkev“, píše P. Federico Lombardi SJ, generálny riaditeľ Vatikánskeho rozhlasu, v predslove ku knihe „Compagni di viaggio“ – „Spoločníci na ceste“. Obsahom knihy, ktorá bola včera popoludní predstavená vo Vatikáne sú spontánne rozhovory s Jánom Pavlom II. Toto dielo vyšlo vo vydavateľstve Libreria Editrice Vaticana, o jeho vznik sa postarala Angela Ambrogettiová, ktorá po preskúmaní desiatok nahrávok, následne vybrala obsiahle ukážky.

„Takáto systematická práca ešte nebola urobená. Je skutočne veľmi hodnotná“, poznamenal P. Lombardi v predslove a ďalej dodáva: „Pre výnimočnú dĺžku a intenzitu jeho pontifikátu, zvuková časť archívu venovaná Jánovi Pavlovi II. je najrozsiahlejšia, predstavuje absolútnu väčšinu celého archívu, viac než 70 percent všetkých nahrávok.“

P. Lombardi ďalej dodáva: „Kardinál Roberto Tucci, organizátor ciest Jána Pavla II. do zahraničia, mi povedal, že považuje túto knihu za vzácne a pôsobivé svedectvo o osobnosti a myšlienkach pápeža Wojtylu. Je v nej zobrazené s veľkou sviežosťou «aký bol», s jeho mimoriadnou spontánnosťou a slobodou prejavu, s jeho prívetivosťou a otvorenosťou voči ostatným, a to aj k osobitnému druhu ľudí, ktorým sú novinári.“
Program blahorečenia

Vatikán – Bolo zverejnené komuniké, ktoré upresňuje priebeh beatifikácie ctihodného Jána Pavla II. Blahorečenie bude veľkou cirkevnou udalosťou rozdelenou do piatich fáz.


1) Prípravná vigília sa bude konať 30. apríla, v sobotu večer (od 20.30 do 22.30), na antickom štadióne Circo Massimo v Ríme a bude organizovaná rímskou diecézou, ktorej bol ctihodný Boží služobník biskupom. Vigíliu bude viesť kardinál Agostino Vallini, generálny vikár Svätého Otca pre rímsku diecézu a pápež Benedikt XVI. sa k veriacim duchovne pripojí prostredníctvom videoprenosu.


2) Slávnosť blahorečenia, ktorej bude predsedať pápež Benedikt XVI. sa bude konať v nedeľu 1. mája na Námestí sv. Petra, so začiatkom o 10.00 hodine. Účasť nie je limitovaná vstupenkami a prístup na námestie, ako aj do priľahlých častí, bude usmerňovaný poriadkovými zložkami.


3) Uctenie pozostatkov nového blahoslaveného bude umožnené všetkým veriacim v tú istú nedeľu, 1. mája, hneď po obrade blahorečenia. Relikvie budú vystavené k verejnej úcte bez bližšie stanoveného časového obmedzenia.


4) Ďakovná sv. omša je naplánovaná na pondelok 2. mája o 10.30 na Námestí sv. Petra a predsedať jej bude kardinál Tarcisio Bertone, vatikánsky štátny sekretár.


5) Uloženie pozostatkov nového blahoslaveného vo Vatikánskej bazilike, v kaplnke svätého Šebastiána, nebude verejné.Rastúci záujem o stránku venovanú Jánovi Pavlovi II. na Facebooku


Vatikán (21. marca, RV) – Necelý týždeň po otvorení stránka venovaná beatifikácii Jána Pavla II. na Facebooku zaznamenala takmer 30 000 kliknutí „like“ (čo predstavuje mieru obľúbenosti fanúšikov) a tisícky pozitívnych pripomienok v mnohých rôznych jazykoch. V prvých dvoch dňoch spustenia stránky zobrazenia rástli tempom tisíc za hodinu. Všetky jednotlivé zverejnené videá boli videné viac ako 50 000 krát, najsledovanejšie viac než 113 000 krát. To sú prvé štatistické čísla prezentácie stránky venovanej Jánovi Pavlovi II. na Facebooku pri príležitosti jeho blahorečenia (www.facebook.com/vatican.johnpaul2).

Stránka je výsledkom spolupráce medzi Vatikánskym rozhlasom a Vatikánskym televíznym centrom (CTV), po dohode s Pápežskou radou pre spoločenské komunikačné prostriedky. „Prezentácia na Facebooku a je jedným z príspevkov Vatikánskeho rádia a CTV k blahorečeniu a sme veľmi spokojní s priebehom“, povedal P. Federico Lombardi, ktorý je riaditeľom oboch týchto subjektov (televízie aj rozhlasu). Nový „kanál“ na YouTube (www.youtube.com/giovannipaoloii) sa napája k už existujúcej stránke Vatikánskeho rozhlasu a CTV o vatikánskych aktualitách a odtiaľ sú potom videá umiestňované na Facebook.

Na tieto webové stránky budú postupne pridávané tri typy videoklipov. V týchto dňoch prebieha vkladanie videí venovaných ilustrácii pontifikátu rok po roku. Jedná sa o videoklipy podfarbené hudbou, ktoré sa divákom prihovárajú prostredníctvom snímok z každého roku pontifikátu. Počnúc týmto týždňom budú zverejnené videoklipy s hlasom pápeža v rôznych jazykoch z Vatikánu a z jeho ciest po svete. Je to 40 videí so zvukom vo zvolenom jazyku. Posledným typom je 25 hudobných videí, ktoré vyjadrujú významné momenty a detaily z výletov a pontifikátu Jána Pavla II.