Aktuálne

Vatikánska zmluva neumožňuje presun s cirkevnými sviatkami

TA3 ( 20.8.) - Presun sviatku Sedembolestnej Panny Márie na nedeľu v prípade, že by pripadol na pracovný deň, by bol v rozpore s Vatikánskou zmluvou, povedal metropolita Bratislavskej arcidiecézy a predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský.

"Momentálne znenie základnej zmluvy je také, že tento posun neumožňuje," zdôraznil Zvolenský. Zámer vlády presunúť na nedeľu sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorý sa slávi 15. septembra, sa nepozdáva ani americkému kardinálovi a vysokému vatikánskemu hodnostárovi Raymondovi Leovi Burkemu, ktorý je na návšteve Slovenska. Vláda premiéra Roberta Fica chce k rušeniu niektorých sviatkov pristúpiť v rámci hľadania zdrojov na konsolidáciu verejných financií.

"Pre nás je predovšetkým problém základná zmluva, lebo znenie Základnej zmluvy medzi SR a Svätou stolicou ako veľmi vážny zmluvný záväzok týchto dvoch strán podľa našich poznatkov nateraz neumožňuje nájsť to technické riešenie, ktoré vláda navrhuje," tvrdí Zvolenský. KBS podľa jeho slov trvá na tom, aby sviatok Sedembolestnej zostal dňom pracovného pokoja, pretože má "veľký význam pre všetkých ľudí, či už veriacich alebo neveriacich".

Americký kardinál a prefekt Najvyššieho tribunálu Apoštolskej signatúry Raymond Leo Burke si tiež myslí, že presun Sedembolestnej nie je najlepší nápad. "Ja mám skúsenosť zo Spojených štátov, kde tiež bola táto tendencia posúvať sviatky na nedeľu. Teraz nehovorím ako prefekt, ale za seba, som za to, aby sa tie slávnosti slávili v ten deň, na ktorý pripadajú," poznamenal Burke, ktorý dnes položil k pamätníku nenarodených detí pri Kostole sv. Alžbety v Bratislave kvety. Posvätnými dňami podľa Burkeho v cirkvi nie sú len nedele, ale aj iné veľké slávnosti.

"Tým, že sa posúvajú na nedele, stráca sa cit pre posvätný čas," doplnil. Sedembolestná je navyše podľa neho súčasťou oktávy od narodenia panny Márie, ktorá sa slávi 8. septembra, do 15. septembra, keď sa slávi Sedembolestná. "V tomto čase sa akoby završuje celé posolstvo panny Márie, ktoré si v tej skrátenej oktáve pripomínane od jej narodenia až po zavŕšenie jej pozemského života," uzavrel.


 

Sviatok Sedembolestnej nemožno meniť - tvrdí právnik


BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) – Právnik Martin Dilong tvrdí, že sviatok Sedembolestnej Panny Márie je súčasťou medzinárodného záväzku a nemožno ho presúvať. Premiér Robert Fico sa podľa medzinárodného právnika Martina Dilonga zo zahraničného oddelenia KDH mýli, keď si myslí, že presunutím sviatku z 15. septembra na najbližšiu nedeľu ponúkol právne čisté riešenie.

Ako povedal Dilong v pondelok (25. 6.) pre agentúru SITA, nie je možné jednostranne, alebo dokonca účelovo vykladať Základnú zmluvu so Svätou Stolicou, pokiaľ ide o ktorýkoľvek sviatok, ktorý sa Slovenská republika zaviazala rešpektovať ako deň pracovného pokoja podľa Základnej zmluvy. „V tejto súvislosti treba pripomenúť, že Ústava SR potvrdzuje prednosť medzinárodných zmlúv, ktoré Slovensko ratifikovalo pred našimi zákonmi. Prekvapuje ma, že premiér prehliada tento fakt,“ povedal Dilong.

Článok 9 Základnej zmluvy podľa Dilonga jasne stanovuje, že Slovenská republika bude rešpektovať ako deň pracovného pokoja 15. september, slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, Patrónky Slovenska. „Ide o medzinárodný záväzok Slovenskej republiky. Zmluva používa slovo, že Slovenská republika bude rešpektovať,“ upozornil. Podľa neho si treba uvedomiť fakt, že pokiaľ ide o naše medzinárodné záväzky, postup je presne daný Základnou zmluvou a všeobecnými zvyklosťami medzinárodného práva.

„Ak chcel premiér presunúť sviatok Sedembolestnej Panny Márie, mal najskôr diplomatickou, neverejnou cestou kontaktovať Svätú Stolicu. Slušnosť by si žiadala dostatočne dopredu informovať o tomto kroku aj predsedu Konferencie biskupov Slovenska. Miesto toho premiér informoval verejnosť, že chce presunúť sviatok Sedembolestnej Panny Márie na nedeľu,“ zdôraznil Dilong. Podľa neho totiž článok 23 Základnej zmluvy o tomto hovorí veľmi presne: „Sporné otázky týkajúce sa výkladu alebo vykonávania tejto zmluvy budú zmluvné strany riešiť diplomatickou cestou“.